Knjižničarji ocenjujemo

 
Mojster solz
Doom, Erin
ocenaocenaocenaocenaocena
Vida, 2024
Ocean
795 strani
mladinski roman
preverite, ali je knjiga prosta (OPAC)
»Solze so najintimnejši podaljšek naše duše. Bolj kot veselje ali sreča nas solze delajo resnično človeške.«
Roman Mojster solz (Fabbricante di lacrime) italijanske avtorice Erin Doom je čustveno nabita zgodba, ki združuje elemente ljubezenskega romana in pravljice. Gre za avtoričin prvenec in obenem edino njeno delo, prevedeno v slovenščino.
Roman pripoveduje o Nici in Riglu, dveh sirotah, ki odraščata v isti sirotišnici – v »grobu«, kot ji zaradi zlobne upraviteljice in krutosti, ki jih tam doživljajo, pravijo otroci.
Njuno otroštvo je zaznamovano s trpljenjem in čustveno stisko, kar vpliva na njun odnos – poln napetosti, privlačnosti in notranjih bojev.
Ko se oba znajdeta v novem domu pri posvojiteljih, njun odnos postane še bolj zapleten. Rigel je tih, temačen in oddaljen, Nica pa polna upanja in hrepenenja po toplini družine. Med njima se razvije napeta dinamika ljubezni in sovraštva, medsebojne privlačnosti in odrivanja. Zgodba raziskuje teme travme, poguma in iskanja ljubezni kljub bolečini preteklosti. Skozi roman avtorica subtilno razgrinja problematiko nezmožnosti prepoznavanja in izražanja čustev pri odraščajočih najstnikih, ki sta v otroštvu namesto ljubezni, spoštovanja in razumevanja doživljala hladen odnos in nasilje.
»Zapomnite si – mojstru solz ne moreš lagati.«
Osrednji motiv knjige je legenda o Mojstru solz – mračnem bitju, ki naj bi ustvarjalo solze in trpljenje. Skozi mit o Mojstru solz in pravljično simboliko volka Nica in Rigel doživljata svoj notranji čustveni svet.
Mojster solz je roman, ki pritegne s svojo skrivnostno in čustveno intenzivno pripovedjo. Erin Doom s poetičnim slogom in globoko razvitimi liki ustvari vzdušje, ki bralca posrka v svet Nice in Rigla. Z nekaj uredniškimi rezi, krajšo pripovedjo in manj ponavljajočimi opisi, ki poudarjajo značaj junakov, roman ne bi izgubil na kakovosti. V naši knjižnici je uvrščen med mladinsko literaturo, vendar ga brez zadržkov priporočam tudi odraslim bralcem.
To je čustveno močna in lepo napisana zgodba, ki bo navdušila ljubitelje napetih romantičnih pripovedi z mračno podlago.
Po romanu je Netflix posnel tudi italijanski film Fabbricante di lacrime (režija: Alessandro Genovesi), ki pa ne uspe ujeti globine romana. Glavnina zgodbe se namreč dogaja v notranjem svetu junakinje Nice, ki jo spoznavamo skozi prvoosebno pripoved, in Rigla, ki ga avtorica opisuje skozi vsevednega pripovedovalca v tretji osebi.

“Deklica je rekla volku: »Kako veliko srce imaš.«
»To je moja jeza.«
In tako je rekla: »Kako velika je tvoja jeza.«
»Toliko, da lahko skrijem svoje srce.«”

Skip to content